Pierwsza wystawa prac Teodora Talowskiego w Galerii Architektury SARP

Projekty dworów, pałaców i willi w Polsce, Ukrainie i Chorwacji także szkice i rysunki autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku Teodora Talowskiego pokazane zostały na wystawie w Galerii Architektury SARP w Krakowie. Talowski nazywany galicyjskim Gaudim projektował wille, kamienice , gmachy użyteczności publicznej, kościoły, szpitale, szkoły i obiekty infrastruktury, także wnętrza i małą architekturę na terenie ówczesnej Galicji. O wystawie i pracach Teodora Talowskiego w Kole Kultury mówił krakowski artysta Tadeusz Bystrzak pomysłodawca wystawy, autor jedynej monografii architekta. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

Teodor Talowski był jednym z najznakomitszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Sławny już za życia, rozpoznawalny poprzez swoje dzieła, które nieodmiennie charakteryzował rozmach twórczy, niezwykłe pomysły, wielki polot, rzetelna wiedza oraz niezawodna artystyczna intuicja. Talowski zawsze postrzegany był przez swoich współczesnych jako nader pracowity, wyjątkowo uzdolniony indywidualista, który zdołał zgromadzić wokół siebie wielu naśladowców.

Wystawa przygotowana została z okazji ukazania się 100. numeru kwartalnika „Dom jednorodzinny Projekt & Realizacja”, wydawanego przez pracownię architektoniczną LK & Projekt, na łamach którego publikowane są artykuły autorstwa Tadeusza Bystrzaka o architekcie Teodorze Talowskim.

tekst : SARP